Sunday, 25 April 2010

زندگی نامه عبدالرضا قنبری معلم و مدرس دانشگاه محکوم به اعدام

عبدالرضا قنبری نويسنده، معلم و استاد دانشگاه اواخر سال گذشته از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد.

بنا بر اطلاع گزارشگران هرانا، عبدالرضا قنبری معلم پاکدشتی که روز دوشنبه 14 دی ماه 88 در دفتر دبيرستان مدرس حصار امين پاکدشت و در حين انجام تدريس توسط 5 تن از مأموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بند 209 در زندان اوين منتقل شد پس از گذشت يک ماه توسط شعبه 15 دادگاه انقلاب محاکمه و به اعدام محکوم شده است.
متن زير مختصری از زندگی نامه اين معلم اعدامی است که اشاره ای به فعاليت های فرهنگی نامبرده نيز دارد.
.
آقای قنبری در تاريخ 17 خرداد 1346 در خانواده ای متوسط و فرهنگی در روستای چماز کتی قائم شهر در استان مازندران به دنيا آمد، تحصيلات ابتدايی و راهنمايی را در روستای چمازکتی گذراند تحصيلات دوره متوسطه را در رشته فرهنگ و ادب در دبيرستان مطهری قائم شهر به پايان برد، وی سپس وارد دانشکده ادبيات واحد نوشهر- چالوس شد و در دوره کارشناسی زبان و ادبيات فارسی در سال1374 فارغ التحصيل شد و در مهر همان سال به استخدام آموزش و پرورش در آمد و در دبيرستانهای شهرستان گرمسار از استان سمنان مشغول به کار شد وی در سال 76 در دانشکده ادبيات واحد تهران موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد شد و همزمان با تدريس در مدارس به تدريس در دانشگاه نيز مشغول شد.

آقای قنبری در روز سه شنبه 13 شهريور سال 86 توسط مأموران وزارت اطلاعات مازندران بازداشت شد و به مدت 120 روز را در سلول انفرادی گذراند و سپس در دی ماه 86 آزاد شد و به حکم دادگاه انقلاب ساری به 6 ماه انفصال از خدمت محکوم و از تدريس وی جلوگيری به عمل آمد و در همان سال به شهرستان پاکدشت در استان تهران تبعيد شد.

روز دوشنبه 14 دی ماه 88 در دفتر دبيرستان مدرس حصار امين پاکدشت و در حين انجام تدريس توسط 5 تن از مأموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بند 209 در زندان اوين انتقال يافت و بلافاصله در شرايط روحی و روانی خاصی بازجويی از ايشان آغاز گرديد.

مراحل بازجويی از ابتدای دستگيری تا تشکيل دادگاه 25 روز به طول انجاميد و اين در شرايطی بوده که بازجويی از نامبرده در اين مدت به صورت مداوم و تحت فشارهای روحی و جسمی شب و روز به عمل می آمد.

توسط شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به رياست قاضی صلواتی و به اتهام محاربه و تبليغ مؤثر عليه نظام به اعدام محکوم گرديد.

نامبرده پس از تحمل يک ماه سلول انفرادی در بند 240 زندان اوين به بند 350 اين زندان منتقل شد.

مختصری از فعاليت های فرهنگی آقای قنبری به قرار زير است :

1 � تدريس در دبيرستان های شهرستان گرمسار، ارادان، ايوانکی و پاکدشت.

2 � تدريس در دانشگاه آزاد ، پيام نور و دانشگاه علمی کاربردی.

3 � انتشار 5 جلد کتاب آموزشی و کمک آموزشی و ادبی.

4 � تأسيس انجمن اهل قلم در گرمسار و تشکيل کلاس های نويسندگی و داستان نويسی.

5 � انتشار مقالات ادبی و تحقيقی در نشريات استان سمنان ، از جمله مقاله آيا فرهنگ ما بيمار است؟ و دانشجويان شاغل و معضلات آموزشی..

6 � انتشار نشريات ادبی همچون " نويسه " وابسته به انجمن نويسندگان گرمسار و نشريه " دادار " در گروه ادبيات دانشگاه آزاد و...

7 � چندين سخنرانی در مجامع علمی و ادبی در استان سمنان.

8 � عضو کميته پژوهشی آموزش و پرورش گرمسار.

9 � همکاری با برنامه ادبی راديو سمنان به عنوان کارشناس ادبی

10 � برگزار کننده اولين همايش طنز ادبی در شهرستان گرمسار

در ضمن بسياری از دانش آموزان و دانشجويان وی هم اکنون يا در مدارس و دانشگاه مشغول تدريس هستند و يا از نويسندگان و داستان نويسان ادبی کشور هستند. .

No comments:

Post a Comment